Zdrowe nerki

Nerki mają w organizmie człowieka wiele ważnych zadań. Niestety osoby żyjące z HIV często cierpią na choroby tego organu. Dlatego powinny podjąć działania profilaktyczne.

Funkcje nerek

Nerki znajdują się w tylnej części jamy brzusznej. Pełnią szereg ważnych funkcji, takich jak m.in.:

  • Regulacja równowagi płynów w organizmie,
  • Eliminacja produktów przemiany materii z krwi,
  • Regulacja ciśnienia krwi,
  • Produkcja niektórych hormonów,
  • Regulowanie ilości niektórych substancji chemicznych we krwi.

Gdzie może być problem?

Niezależnie od statusu serologicznego, wraz z wiekiem funkcje organizmu powoli się pogarszają. Nerki nie są z tego wyłączone. Choroby nerek dotykają do 16% populacji ogólnej na całym świecie. Często są spowodowane innymi chorobami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca lub zaburzeniami układu odpornościowego, takimi jak toczeń, zapalenie wątroby i HIV. Spożywanie narkotyków i innych toksyn przez dłuższy czas może również upośledzić zdolność nerek do funkcjonowania.

Jak HIV wpływa na moje nerki?

Jedna na trzy osoby żyjące z HIV cierpi na długotrwałą chorobę nerek. Mogą za to odpowiadać nadciśnienie i cukrzyca – dwa z najpoważniejszych czynników ryzyka choroby nerek, które często występują u osób HIV+. Nerkom szkodzi także wysoki poziom wiremii, niska liczba CD4 i zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C. Ryzyko choroby nerek mogą zwiększać niektóre, choć nie wszystkie, leki stosowane w leczeniu HIV.

Źle kontrolowany wirus może przedostać się do komórek nerek i tam się namnażać. Powoduje to uszkodzenie nerek, zwane nefropatią związaną z HIV (nefropatia to termin medyczny określający uszkodzenie nerek). Należy dodać, że nefropatia związana z HIV występuje częściej u osób z Afryki. Objawy ustępują zwykle po rozpoczęciu leczenia antyretrowirusowego.

Jak dbać o nerki?

Stosuj zdrową dietę, regularnie ćwicz, nie pal i nie zażywaj narkotyków. Dzięki temu Twoje nerki będą zdrowe. Należy także regularnie badać mocz. Pomaga to zidentyfikować możliwe problemy z nerkami, ponieważ często występują one bez żadnych zauważalnych objawów. Osoby HIV+, które mają problemy z nerkami, muszą czasami zmniejszyć ilość przyjmowanych leków. Jeśli nerki są uszkodzone, zdolność wydalania substancji resztkowych z organizmu jest upośledzona. Jeżeli tak się stanie, w organizmie może pozostać większa ilość leku przeciw HIV, co z kolei może wywołać skutki uboczne terapii.

Zapytaj lekarza, na jakie objawy uszkodzenia nerek należy zwracać uwagę. Jeśli je zaobserwujesz, natychmiast zgłoś się po pomoc medyczną.

 

Opracowanie merytoryczne:
dr n. med. Joanna Kozłowska

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Klinika Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM.

Nota prawna Polityka cookies Kontakt