Zdrowa psychika

Umysł i ciało są nierozłączne, a stabilna psychika sprzyja dobremu samopoczuciu fizycznemu. Oczywiście wiadomość o HIV może bardzo obciążyć psychikę, mimo że dziś dostępne są bardzo skuteczne terapie, co znacznie poprawiło perspektywy osób seropozytywnych.

Co to jest zdrowa psychika?

Zdrowie psychiczne definiuje się jako stan dobrego samopoczucia. Jeśli jesteś zdrowy psychicznie, możesz w pełni wykorzystać swoje możliwości, poradzić sobie ze stresem dnia codziennego oraz wydajnie pracować.

Gdzie może być problem?

Co czwarta osoba będzie dotknięta problemami psychicznymi w pewnym momencie swojego życia, niezależnie od tego, czy jest seropozytywna czy nie.

Osoby żyjące z HIV są szczególnie narażone na te problemy ze względu na skutki infekcji wirusowej, leki przyjmowane w ramach terapii, wyzwania związane z życiem z poważną, długoterminową chorobą oraz obawą przed zakażeniem innych osób.

Jak HIV wpływa na moje zdrowie psychiczne?

HIV może mieć fizyczny wpływ na mózg i komórki nerwowe, ponieważ wirus może przedostawać się do mózgu i centralnego układu nerwowego wkrótce po zakażeniu. Z biegiem czasu może to prowadzić do zaburzeń neuropoznawczych związanych z HIV, które wiążą się z różnymi objawami, takimi jak krótka pamięć, utrata pamięci, bóle głowy, wahania nastroju, słaba ocena sytuacji, dezorientacja, a nawet osłabienie kończyn.

Zaburzenia snu są również częste wśród osób HIV+, przy czym kobiety są na niej bardziej narażone niż mężczyźni. Wyróżnia się lęki nocne, koszmary i bezsenność. Mogą one być związane z HIV lub występować jako skutki uboczne leczenia. Niektóre terapie przeciwko HIV mogą wpływać na nasilenie depresji lub bezsenności.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Jeśli jesteś osobą żyjącą z HIV, normalne jest, że czasami odczuwasz emocje, zmartwienie, niepokój lub depresję, zwłaszcza jeśli diagnoza została postawiona niedawno. Jeśli jednak problemy te nie ustąpią same lub jeśli wystąpi którykolwiek z objawów zaburzeń neuropoznawczych związanych z HIV, należy omówić sprawę z lekarzem, który będzie mógł ci pomóc.

 

Opracowanie merytoryczne:
dr n. med. Joanna Kozłowska

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Klinika Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM.

Nota prawna Polityka cookies Kontakt