Zdrowe serce

Serce jest motorem naszego organizmu. Działa dzień po dniu, bez przerwy i wykonuje do czterech miliardów uderzeń w ciągu całego życia. Dlatego zasługuje na szczególną uwagę w opiece zdrowotnej.

Funkcje serca

Serce znajduje się w klatce piersiowej, po lewej stronie mostka. Składa się z dwóch komór. Prawa strona tłoczy do płuc krew, która pobiera tam tlen i uwalnia dwutlenek węgla. Lewa strona pompuje do organizmu krew bogatą w tlen.

Gdzie może być problem?

Serce i naczynia krwionośne naturalnie zmieniają się z biegiem lat, dlatego im jesteśmy starsi, tym ciężej musi pracować nasze serce. Istnieje kilka czynników, które dodatkowo je obciążają, np. niektóre leki, stresujące sytuacje emocjonalne, wysiłek fizyczny i choroba. Jeśli te czynniki nie są kontrolowane, mogą prowadzić do chorób układu krążenia.

Ryzyko chorób serca wzrasta wraz z wiekiem, niezależnie od tego, czy żyjemy z HIV, czy nie. Czasem mają one podłoże genetyczne, ale dużą rolę odgrywa styl życia. Palenie, nadmierne spożycie alkoholu, zbyt dużo tłuszczów nasyconych w diecie i za mało ruchu: wszystko to może przyczynić się do chorób krążenia.

Jak HIV wpływa na moje serce?

Osoby żyjące z HIV powinny szczególnie zwracać uwagę na serce. Dlaczego? Ponieważ ryzyko chorób serca jest wyższe u osób HIV+ niż w populacji ogólnej. Niektóre (ale nie wszystkie) leki stosowane w terapii HIV dodatkowo zwiększają to ryzyko. Osoby żyjące z HIV częściej palą, chorują na cukrzycę i cierpią na wysokie ciśnienie krwi. Z tych powodów ryzyko chorób serca może jeszcze bardziej wzrosnąć.

Jak dbać o serce?

Ważne czynniki dla zdrowego serca:

  • Przestań palić,
  • Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę (ogranicz sól i tłuszcz, jedz więcej warzyw i produktów pełnoziarnistych),
  • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną
  • Zredukuj stres,
  • Ogranicz spożycie alkoholu,
  • Ogranicz lub zaprzestań używania narkotyków rekreacyjnych (kokaina, amfetamina i podobne substancje chemiczne mogą zwiększać ryzyko chorób serca).

 

Opracowanie merytoryczne:
dr n. med. Joanna Kozłowska

Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Klinika Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii WUM.

Nota prawna Polityka cookies Kontakt