KTO, JAK I KIEDY POWINIEN ZROBIĆ TEST?

 

Kto powinien testować się na HIV?

Każda osoba powyżej 15 roku życia powinna zrobić test na HIV, jeśli jest aktywna seksualnie. Nie ma znaczenia liczba partnerów, płeć, wiek ani orientacja seksualna. Jeżeli dochodzi do kontaktu niezabezpieczonego prezerwatywą z osobą, której statusu serologicznego nie znamy, badanie jest konieczne, ponieważ główną drogą przenoszenia się HIV jest w Polsce droga seksualna. Jeśli doszło do ryzykownej sytuacji, to – w zależności od tego, czy chcemy zrobić test laboratoryjny, czy szybki – należy odczekać od 6 do 12 tygodni.

Dlaczego warto robić testy na HIV w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych?

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne są jedynym miejscem, gdzie można bezpłatnie i anonimowo wykonać badania w kierunku HIV. Są w każdym dużym mieście wojewódzkim, dzięki czemu wiele osób ma do nich dostęp. Ponadto w każdym takim punkcie jest doradca, który przeprowadza rozmowę przed i po teście. Może wytłumaczyć, na czym polega testowanie i doradzić, jaki test powinniśmy zrobić. Pomoże oszacować nasze ryzyko.

Jak długo czeka się na wynik testu?

Czas oczekiwania zależy od rodzaju wykonanego testu. Testy szybkie dają wynik po 15 minutach i są dostępne w większości Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Oprócz nich w wielu PKD wykonywane są testy laboratoryjne, które można zrobić już 6 tygodni po sytuacji ryzykownej. Ich wyniki są dostępne następnego dnia pracy punktu. Niektóre PKD są czynne codziennie, więc wynik testów laboratoryjnych jest dostępny po 24 godzinach, ale są też takie, które pracują raz w tygodniu i w takim wypadku na wynik trzeba poczekać.

Czy pozytywny wynik testu oznacza, że osoba jest seropozytywna?

To jest prawdopodobne, ale pewność uzyskuje się dopiero po wykonaniu testu potwierdzenia, czyli weryfikacyjnego testu PCR. Istnieje możliwość uzyskania wyniku fałszywie dodatniego. Zdarza się to osobom z chorobami autoimmunologicznymi, chorobami wątroby, kobietom w ciąży... Testy, którymi dziś dysponujemy są jednak bardziej czułe niż kiedyś i z takimi sytuacjami mamy do czynienia coraz rzadziej.

Czy poprzez PKD można uzyskać kontakt z osobami i instytucjami, które pomagają osobom HIV+?

Tak. W Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych jest doradca, który prowadzi rozmowę także po teście. Jeśli pojawiły nam się wątpliwości, wynik jest reaktywny, albo mamy osobę bliską, która żyje z HIV i potrzebuje wsparcia, doradca przekaże kontakt do organizacji pozarządowej najbardziej odpowiedniej do potrzeb. Funkcjonuje też Telefon Zaufania AIDS przy Stowarzyszeniu „Bądź z Nami”. Każda osoba żyjąca z HIV ma prawo do wsparcia i większość organizacji pozarządowych udziela wsparcia bezpłatnie.

Na podstawie nagrania zrealizowanego dla portalu leczhiv.pl przez dr Magdalenę Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.

Nota prawna Polityka cookies Kontakt