Aktualności
16 września 2024 r.
Australia na dobrej drodze do eliminacji HIV
Dzięki połączeniu testowania, leczenia oraz PrEPu, w Australii w ciągu ostatnich 10 lat liczba zakażeń HIV spadła o 32%, a w dużych miastach tego kraju nawet o niemal 90%!
9 września 2024 r.
Palacze HIV+ powinni szybko rzucić palenie
Tak wynika z raportu opublikowanego przez WHO. Z opublikowanych w nim badań wynika, że seropozytywni palacze mają większe ryzyko zapadnięcia na choroby współistniejące z HIV, ale też ogólnie aż 3 razy wyższe ryzyko śmierci niż w przypadku osób seropozytywnych niepalących.
2 września 2024 r.
PRaport WHO: nastolatki rzadziej używają prezerwatyw
Zaledwie 61% chłopców i 57% dziewcząt w Europie użyło prezerwatywy podczas ostatniego stosunku. To spadek o odpowiednio 9 i 6% w porównaniu z rokiem 2014. W najnowszym raporcie na ten temat WHO wśród powodów wskazuje brak odpowiedniej jakości edukacji seksualnej w szkołach.
26 sierpnia 2024 r.
Pozytywnie życie – projekt Fundacji Edukacji Społecznej
Fundacja Edukacji Społecznej informuje na profilach o tym, jak bezpiecznie podróżować z HIV, jak wygląda codzienność osoby żyjącej z wirusem, a także które gwiazdy aktywnie wspierają walkę z tą epidemią. Wszystko w ramach projektu „Pozytywne życie” finansowanego ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci
20 sierpnia 2024 r.
Internetowa ankieta oceniająca ryzyko zakażenia HIV
Wszystkich tych, którzy nie wiedzą, czy to, co im się przytrafiło może skończyć się zakażeniem HIV, Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z nami” zaprasza na swoją stronę www. Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań dowiemy się, czy zaistniało ryzyko zakażenia. Ankieta powstała w ramach projektu „Życie nadal jest fajne”, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci.
12 sierpnia 2024 r.
Rosja odpowiedzialna za nową falę zakażeń HIV?
Europa Wschodnia oraz Azja Środkowa doświadczają rosnącej liczby zakażeń HIV: od 2010 roku wzrosła ona o 20%. Liczba zgonów związanych z AIDS w tym samym czasie wzrosła o 34% – to najwięcej na świecie. Według The Guardian ta sytuacja jest związana m.in. z działaniami Rosji ograniczającymi programy redukcji szkód.
5 sierpnia 2024 r.
UNAIDS: rosnąca liczba zakażeń w Europie Środkowo-Wschodniej
Jak pokazuje najnowszy raport UNAIDS, liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w naszej części świata nadal rośnie. Co więcej, spośród niemal 40 mln osób żyjących z HIV na całym świecie aż jedna czwarta nie jest poddawana terapii. A przecież przy odpowiednich nakładach i działaniach pandemię AIDS można zatrzymać do 2030 r.
29 lipca 2024 r.
Pol’And’Rock – święto muzyki i profilaktyka HIV
Na festiwalach łatwiej się otworzyć niż na co dzień. Dlatego Towarzystwo Rozwoju Rodziny oddział Zielona Góra poprowadzi w tym roku na Pol’And’Rock Festival kampanię edukacyjną na temat profilaktyki HIV. Chętni będą też mogli na miejscu skorzystać z bezpłatnych testów w kierunku zakażenia tym wirusem.
22 lipca 2024 r.
Osoby z niepełnosprawnościami mniej wiedzą o HIV
Spośród ponad pół miliona osób pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami, kompleksową wiedzę o HIV o 25% częściej mają osoby pełnosprawne. Częściej również wiedzą, gdzie można się przetestować na HIV oraz jak – będąc osobą żyjącą z HIV – zadbać o zdrowe potomstwo. Wnioski są jednoznaczne: należy zadbać o to, aby profilaktyka HIV częściej trafiała do osób z niepełnosprawnościami. Więcej informacji: AIDS map.
15 lipca 2024 r.
Zmiana stylu życia na lepsze dla osób HIV+
Dzięki pomocy Fundacji Edukacji Społecznej, łatwiej będzie osobom żyjącym z HIV zmienić swój styl życia na zdrowszy. FES wspomaga w zakresie zmiany nawyków żywieniowych, wyjaśnia też, jak lepiej się wysypiać, pomaga radzić sobie ze stresem, również poprzez aktywność fizyczną.
8 lipca 2024 r.
HIV w 2023 roku: oficjalne liczby
NIZP-PIB-PZH podał oficjalne dane na temat HIV i AIDS w Polsce w 2023 roku. Łącznie nowo wykrytych zakażeń było 2879. Gdzie najczęściej je stwierdzano? Na Mazowszu (933), Dolnym Śląsku (300) oraz w Małopolsce (289). Najczęściej były one rozpoznawane w grupie wiekowej 30-39 lat.
1 lipca 2024 r.
Jak się randkuje, żyjąc z HIV
W HIVcaście przygotowanym przez Fundację Edukacji Społecznej Tomasz Markowski mówi Żeni Aleksandrowej o tym, jak się randkuje, będąc osobą żyjącą z HIV. Usłyszymy, kiedy osoba seropozytywna powinna informować o swoim statusie serologicznym i z czym może się to wiązać.
24 czerwca 2024 r.
Nadal bardzo dużo nowo wykrytych zakażeń HIV
Wstępne dane NIZP PZH, które pokazują, że do połowy czerwca tego roku liczba nowo wykrytych zakażeń HIV wyniosła 999, mogą wydawać się optymistyczne, bo to mniej niż w analogicznym okresie roku 2023, ale niestety w porównaniu z rokiem 2019, rekordowym jeśli chodzi o liczbę zakażeń HIV przed pandemią COVID-19, wzrost wynosi ponad 50 procent.
17 czerwca 2024 r.
Testy na HIV: raz w życiu czy raz w roku
Wytyczne CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zalecają wykonanie testu na HIV co najmniej raz w życiu wszystkim osobom w wieku 13-64 lata. Jeśli natomiast ktoś podejmuje ryzykowne zachowania, takie badanie warto powtarzać nie rzadziej niż raz w roku. Więcej informacji: podyplomie.pl.
10 czerwca 2024 r.
Jak zakończyć epidemię HIV w Europie?
Receptę przedstawia portal Politico: przede wszystkim to profilaktyka, ale też leczenie – długoterminowe, poprawiające jakość życia z HIV.
3 czerwca 2024 r.
Testy na HIV nie lubią upału
Dlatego Fundacja Edukacji Społecznej przypomina: zamówione testy na HIV do domowego użytku najlepiej odebrać z paczkomatu jak najszybciej!
27 maja 2024 r.
Jedna trzecia wyników HIV+ w Polsce z PKD
Aż jedna trzecia wyników pozytywnych testów na HIV wykonanych w Polsce pochodzi z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Więcej informacji PKD. Przypominamy – w PKD można zrobić test bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo.
20 maja 2024 r.
Patchwork pamięci o ofiarach AIDS
Co roku w trzecią niedzielę maja Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy upamiętnia osoby zmarłe na AIDS poprzez przygotowanie patchworku pamięci. W tym roku w akcję włączyło się aż 35 organizacji i osób!
13 maja 2024 r.
Kujawsko-pomorskie: testy na HIV w Twoim mieście!
W województwie kujawsko-pomorskim są dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, gdzie na co dzień można przetestować się na HIV. Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol oraz środkom pochodzącym z konkursu Pozytywnie Otwarci, takie testy będzie można zrobić 16 maja w Inowrocławiu, 23 maja w Nakle nad Notecią, a 6 czerwca w Świeciu. Wkrótce kolejne miasta.
6 maja 2024 r.
Rusza Tramwaj zwany pożądaniem!
Wkrótce w polskich miastach pojawią się tramwaje i autobusy zwane pożądaniem promujące profilaktykę HIV. Akcja studentów kierunków medycznych z IFMSA-Poland zacznie się w tym roku 10 maja w Szczecinie. Tramwaj pojedzie na trasie nr 7 w godzinach 17:00-19:30. W planach muzyka, ulotki, prezerwatywy, rozmowy wolontariuszami na temat HIV, a przede wszystkim – mnóstwo dobrej zabawy!