Aktualności

27 maja 2024 r.

Jedna trzecia wyników HIV+ w Polsce z PKD

Aż jedna trzecia wyników pozytywnych testów na HIV wykonanych w Polsce pochodzi z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Więcej informacji PKD. Przypominamy – w PKD można zrobić test bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo.

 

20 maja 2024 r.

Patchwork pamięci o ofiarach AIDS

Co roku w trzecią niedzielę maja Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy upamiętnia osoby zmarłe na AIDS poprzez przygotowanie patchworku pamięci. W tym roku w akcję włączyło się aż 35 organizacji i osób!

 

13 maja 2024 r.

Kujawsko-pomorskie: testy na HIV w Twoim mieście!

W województwie kujawsko-pomorskim są dwa Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, gdzie na co dzień można przetestować się na HIV. Dzięki toruńskiej Fundacji Parasol oraz środkom pochodzącym z konkursu Pozytywnie Otwarci, takie testy będzie można zrobić 16 maja w Inowrocławiu, 23 maja w Nakle nad Notecią, a 6 czerwca w Świeciu. Wkrótce kolejne miasta.

 

6 maja 2024 r.

Rusza Tramwaj zwany pożądaniem!

Wkrótce w polskich miastach pojawią się tramwaje i autobusy zwane pożądaniem promujące profilaktykę HIV. Akcja studentów kierunków medycznych z IFMSA-Poland zacznie się w tym roku 10 maja w Szczecinie. Tramwaj pojedzie na trasie nr 7 w godzinach 17:00-19:30. W planach muzyka, ulotki, prezerwatywy, rozmowy wolontariuszami na temat HIV, a przede wszystkim – mnóstwo dobrej zabawy!

 

29 kwietnia 2024 r.

Więcej zakażeń STI po PrEP? Nieprawda!

Takie stwierdzenia są szkodliwym mitem! Przeprowadzone w Danii badanie dowodzi, że zakażenia chlamydią, rzeżączką i kiłą najczęstsze są tuż przed, a nie po rozpoczęciu terapii PReP.

 

22 kwietnia 2024 r.

Dołącz do happeningu upamiętniającego ofiary AIDS

19 maja, z okazji Światowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy zaprezentuje na Placu Zamkowym w Warszawie patchwork pamięci. Każdy może się zgłosić i do 13 maja przygotować swój kawałek patchworku.

 

15 kwietnia 2024 r.

HIVcast z osobą HIV+

Tomek Markowski znany m.in. z programu Buddy Polska czy portalu Tytotu! bierze udział w najnowszym projekcie Fundacji Edukacji Społecznej – laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. W podcaście FESu rozmawia z Żenią Aleksandrową, doradcą ds. HIV/AIDS na temat zdrowego życia z wirusem.

 

8 kwietnia 2024 r.

Edukacja o seksie dla osób 50+

Będzie o tym mówić prof. Justyna Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas planowanego na 27-30 kwietnia ECCMID - Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych w Barcelonie. Prof. Kowalska zwróci uwagę na rosnącą liczbę przypadków chorób przenoszonych drogą płciową wśród starszych dorosłych.

 

2 kwietnia 2024 r.

Konkurs Pozytywnie Otwarci 2024 rozpoczęty!

Rusza 14 edycja Konkursu Pozytywnie Otwarci. Organizacje pozarządowe, organy samorządów lokalnych i publiczne placówki ochrony zdrowia mogą zgłaszać do 28 czerwca 2024 roku propozycje projektów związanych z profilaktyką HIV/AIDS, chorób przenoszonych drogą płciową i HCV, a także edukacją dotyczącą życia z wirusem oraz stygmatyzacji. Fundatorem grantów w wysokości do 30 tys. złotych jest firma Gilead Sciences Polska.

 

25 marca 2024 r.

Specjalne przygotowania do Olimpiady w Paryżu

Do igrzysk olimpijskich w Paryżu zostało jeszcze 5 miesięcy, ale przygotowania już są w toku. Decyzją władz miasta do wyposażenia wioski olimpijskiej dołączy 200 tysięcy prezerwatyw dla mężczyzn i 20 tysięcy – dla kobiet. Dostępne też będą testy na HIV oraz ulotki na temat chorób przenoszonych drogą płciową. A wszystko – w związku z profilaktyką tychże chorób, których liczba rośnie. W całej Europie w 2022 roku zgłoszono o 48% więcej przypadków rzeżączki niż w 2021, o 34% - kiły oraz o 16% - chlamydii.

 

18 marca 2024 r.

PrEP skuteczny, jeśli przyjmowany regularnie

Takie są wyniki badania przeprowadzonego w Australii w latach 2018-2023 wśród 66 tysięcy osób przyjmujących PrEP, podzielonych na trzy grupy. W tym czasie zanotowano wśród nich 207 nowych zakażeń HIV, z czego 15% w grupie przyjmującej leki często, czyli ponad 60 dni na każde 100 podczas badanego okresu, 30% w grupie, która PrEP przyjęła tylko raz oraz aż 55% w grupie, która brała PrEP bardzo nieregularnie. Pokazuje to jasno, jak ważne jest w profilaktyce HIV regularne stosowanie PrEPu, zgodnie z zaleceniami lekarza. Tylko stosowany w ten sposób skutecznie chroni przez zakażeniem HIV.

 

11 marca 2024 r.

Coraz więcej chorób przenoszonych drogą płciową w Europie

Europejskie Centrum Chorób Zakaźnych (ECDC) opublikowało dane pokazujące dramatyczny przyrost liczby osób, u których zdiagnozowano choroby przenoszone drogą płciową. W 2022 zgłoszono 216,5 tysiąca przypadków chlamydii, czyli o 16% więcej niż w 2021 roku. Kiły było ponad 35 tysięcy przypadków, co oznacza wzrost o 34%, natomiast liczba diagnoz rzeżączki wzrosła aż o 48%, do niemal 71 tysięcy!

 

4 marca 2024 r.

Młodzi ludzie HIV+ chcą wiedzieć o swoim zakażeniu

Takie są też zalecenia WHO oraz wyniki badania przeprowadzonego wśród 375 pacjentów kenijskich klinik leczenia HIV w wieku 12-24 lat. Większość, bo 78% chciałaby dowiedzieć się o swoim statusie zanim skończą 12 lat. Wiedza o zakażeniu powoduje wzrost adherencji wśród młodych osób o 78%.

 

26 lutego 2024 r.

UNAIDS: dane na temat HIV w Ukrainie

UNAIDS opublikował raport na temat HIV w Ukrainie. Dowiadujemy się z niego, że liczba osób pozostających w terapii niemal wróciła do stanu sprzed wojny – obecnie leczy się ponad 118 tysięcy osób (w lutym 2022: 130 tysięcy), kolejne 7 tysięcy pozostaje w terapii poza granicami. Optymistycznie wyglądają również dane na temat osób przyjmujących PrEP – to około 12 tysięcy.

 

19 lutego 2024 r.

W Olsztynie opowiedzą o HIV po ukraińsku

Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie rozpoczyna akcję Motanka skierowaną do Ukraińców mieszkających w północno-wschodniej Polsce. Celem jest szerzenie informacji na temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV. Wszyscy zainteresowani rozmową na ten temat po ukraińsku mogą dzwonić we wtorki i czwartki między 15:00 a 17:00 pod numer 792 276 667.

 

13 lutego 2024 r.

Muzyczne drag show o HIV w Krakowie

„Nie bądź tępy” Zjednoczenia Pozytywni w tęczy to projekt-laureat konkursu Pozytywnie Otwarci. W ramach projektu wybitne polskie drag queens będą występować w klubach, bawiąc publiczność, a jednocześnie mówiąc o HIV. Najbliższy występ – w sobotę w krakowskim klubie Lindo Bar. O kolejnych, m.in. w Olsztynie, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy czy Wrocławiu, Zjednoczenie będzie informować na swoim profilu FB.

 

5 lutego 2024 r.

Warto omówić ze swoim lekarzem wszystkie przyjmowane leki

Do takiego wniosku doszli hiszpańscy specjaliści po zaobserwowaniu dość częstego przepisywania starszym osobom z HIV leków na stany lękowe i depresyjne nawet wtedy, kiedy nie są one konieczne, na wszelki wypadek. A przecież leki takie mają skutki uboczne. Warto też pamiętać, że osoby żyjące z HIV w wiek podeszły wkraczają nieco wcześniej niż ogół społeczeństwa. Wniosek? Zawsze warto omówić ze swoim lekarzem chorób zakaźnych wszystkie przyjmowane leki.

 

29 stycznia 2024 r.

Potrzebny lepszy dostęp do leczenia HIV dla migrantów w UE

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób alarmuje, że migranci mają w Unii Europejskiej gorszy dostęp do terapii HIV i testowania w kierunku zakażenia wirusem. To poważny problem, ponieważ ponad 50% nowych wykryć HIV w UE dotyczy osób, które przybyły z Afryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, Karaibów oraz Ukrainy. Więcej na stronie aidsmap.com

 

22 stycznia 2024 r.

Osoby HIV+ w Wielkiej Brytanii zadowolone z życia

Osoby żyjące z HIV w Wielkiej Brytanii są niemal tak zadowolone z życia jak ogół populacji – tak pokazują wyniki przeprowadzonego niedawno w tym kraju badania wśród osób HIV+. W skali od 0 do 10 wskazali oni średnio 7,3 w porównaniu do 7,5 w populacji ogólnej. Co więcej, ponad 90% osób leczonych na HIV ma niewykrywalną wiremię i jest zadowolonych z terapii.

 

Nota prawna Polityka cookies Kontakt