Leczhiv.pl

PROGRAM MIESIĄCA
Leczhiv.plPROGRAM MIESIĄCA


Testy na HIV są proste!

Toruńska Fundacja Parasol nakręciła krótki film „To takie proste…” Pokazuje on, jak wygląda testowanie w kierunku HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym i zachęca do korzystania z tej możliwości. Film jest już dostępny w mediach społecznościowych Fundacji, m.in. na www.facebook.com/parasoltorun/. Cel? Uświadomienie młodzieży, że dzięki nowoczesnym terapiom HIV przestał być wyrokiem i stał się zwykłą chorobą przewlekłą, z którą można normalnie żyć, o ile się o niej wie. Film i cała akcja „To takie proste…” finansowane są z grantu pochodzącego z konkursu Pozytywnie Otwarci prowadzonego przez Gilead Sciences Poland.
Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego, w ubiegłym roku zarejestrowano 840 nowo wykrytych przypadków HIV, a 47 osób zapadły na AIDS. To mniej niż rok wcześniej, kiedy przypadków HIV było 1615, a AIDS – 100, ale to wcale nie jest dobra wiadomość. Z powodu pandemii COVID-19 niemal o połowę zmniejszyła się liczba testów w kierunku HIV wykonywanych w polskich PKD. Co zapewne oznacza, że wiele osób żyje w naszym kraju z niewykrytym, a więc nieleczonym zakażeniem i może zakażać innych.
„Test na HIV to nic strasznego. Wykonać go powinien każdy, kto dba o swoje zdrowie. W PKD taki test jest bezpłatny. Można go zrobić anonimowo i bez skierowania. Warto, bo dzięki odpowiedniemu leczeniu osoby żyjące z HIV mogą nigdy nie zachorować na AIDS i nie zakazić swoich partnerów. Możliwe jest także zajście w ciążę i urodzenie zdrowych dzieci” – mówi Andrzej Olczyk z Fundacji Parasol. - „W Polsce jest ponad 30 PKD. Ich adresy dostępne są na stronach aids.gov.pl i leczhiv.pl. Każdy może znaleźć punkt blisko swojego miejsca zamieszkania. Przyjdź do nas, my zajmiemy się wszystkim!”
Oprócz filmu w mediach społecznościowych toruńskiej fundacji znajdzie się wkrótce seria czterech spotów, w których znane osoby zachęcają do testowania na HIV oraz opowiadają, jak takie badanie wygląda.
„Odpowiednio leczone zakażenie HIV nie przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia, ale najpierw trzeba je wykryć. Nieleczony HIV prowadzi do rozwoju AIDS, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest przypominanie o konieczności testowania się w kierunku zakażenia. Zwłaszcza w Polsce, gdzie badanie to zrobiło mniej niż 10 proc. dorosłych. Tak mała liczba przetestowanych niesie zagrożenie, ponieważ wirus nie wybiera. Może dotknąć każdego” – mówi Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.